Lista aktualności Lista aktualności

Otwarcie „przejścia granicznego” pomiędzy Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi.

Wyruszając pieszo głównym (czerwonym) szlakiem beskidzkim z Komańczy w kierunku „Jeziorek Duszatyńskich”, czy jadąc drogą leśną do Duszatyna, mało kto zdaje sobie sprawę, że mostem na rzece Osławie w Prełukach przekracza granicę pomiędzy Karpatami Zachodnimi i Wschodnimi.

Znawcom tematu wiadomo, że granica ta po polskiej stronie rozpoczyna się na Przełęczy Łupkowskiej 640 m n.p.m. i biegnie najpierw nurtem potoku Smolniczek, a następnie ciągnie się rzeką Osławą do zbiegu z Sanem i dalej już rzeką San. I choć takich punktów z możliwością przekraczania granicy Karpat Wschodnich i Zachodnich można wymienić wiele, to dla uprawianej turystyki pieszej, most na Osławie w Prełukach ma wyjątkowo ważne znaczenie. To także po ten most została wyznaczona na Osławie granica zasięgu obszaru Natura 2000 „Dorzecze Górnego Sanu” kod PLH 180021. 

            Z pomysłem symbolicznego i trwałego namalowania granicy z oznakowaniem tablicami tego miejsca, jako „przejścia granicznego”, a zarazem zorganizowania okolicznościowej imprezy, wyszli pracownicy Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. Pomoc w przygotowanie i zorganizowanie wydarzenia zaoferowali leśnicy z Nadleśnictwa Komańcza.

Całe przedsięwzięcie odbyło się 19 sierpnia 2017 r., a rozpoczęło się od utrwalenia namalowaną linią wyznaczonej granicy i otwarcia na moście w Prełukach pierwszego symbolicznego przejścia granicznego między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi, oznakowanego znakami drogowymi, postawionymi blisko brzegów Osławy. Wydarzeniu towarzyszył pieszy Rajd „Granicami Karpat” na trasie Prełuki – Smolnik nad Osławą, podczas którego uczestnicy kilkakrotnie pokonywali brody w korycie granicznej rzeki, jak również uczestniczyli w czterech przygodach z rozgrywkami, zorganizowanymi przez leśników (przy stoisku Nadleśnictwa Komańcza), patrol austriackiej CK żandarmerii, cygańskich muzyków zespołu Bergitka Roma (ze Słowacji) oraz przez grupę rekonstrukcyjną watahy tołhajów, okrutnych beskidzkich zbójników. Finałem wydarzenia było spotkanie przy  „Schronisku nad Smolnikiem” z ogniskiem, skąd rozpościera się piękny widok na dolinę Osławy, która na tym odcinku rozdziela Karpaty Wschodnie od Karpat Zachodnich. Przygotowany poczęstunek smakował wyjątkowo.                                                            

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu pt. „W sercu Karpat – granica, która łączy” (Program Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014 -2020).

 

Tekst:  Edward Orłowski

Zdjęcia: Janusz Górnicki