Asset Publisher Asset Publisher

Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej 2017 w Nadleśnictwie Komańcza

11 lutego każdego roku obchodzimy w naszym kraju Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. To dobra okazja do przypomnienia wszystkim o pomaganiu zwierzynie leśnej w przetrwaniu zimy, a szczególnie okresów dużych mrozów i zalegania grubej pokrywy śniegu.

Z tej okazji leśnicy z Nadleśnictwa Komańcza zaprosili grupę dzieci z klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej im. Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w Komańczy na wyprawę do jednego z karmisk należących do KŁ „Knieja" z Komańczy, a znajdującego się w lesie Leśnictwa Dołżyca. Mimo mroźnej aury, prowadzona przez leśników do lasu grupa uczniów z opiekunami dotarła do miejsca, gdzie na niewielkiej polanie stoi tzw. paśnik z korytami oraz lizawka. Na miejscu dzieci wysłuchały prelekcji Edwarda Orłowskiego leśnika z Komańczy dotyczącej wskazówek wybierania miejsc na karmiska, o zasadach i sposobach zimowego dokarmiania dzikiej zwierzyny oraz o rodzajach wykładanej karmy. Osobnym tematem był przekaz na temat zakładania przydomowego punktu dokarmiania ptaków zimujących u nas i pokaz wykładania różnego rodzaju karmy dla ptaków. Największą frajdę sprawiło dzieciom, pozwolenie na samodzielne wyłożenie przy paśniku różnorakiej karmy, przywiezionej przez Grzegorza Petryka i Janusza Kuzio leśników z Dołżycy. Całe spotkanie zakończyło się poczęstunkiem pieczonymi na ognisku kiełbaskami.

*

Gruba warstwa śniegu, dokuczliwy mróz i skute lodem potoki utrudniają zwierzynie leśnej dostęp do naturalnego pokarmu i wody. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą myśliwi i leśnicy. Opiekę nad zwierzętami leśnymi w największym stopniu sprawują koła łowieckie i nadleśnictwa. Do ich podstawowych czynności wykonywanych w lasach należą: naprawa i przygotowanie urządzeń wyposażenia stałych karmisk (np. paśniki, koryta, lizawki), służących do zimowego wykładania karmy, odśnieżanie dojazdów do karmisk oraz dostarczanie do lasu karmy i soli, ułatwienie dostępu do naturalnego wodopoju; ścinanie drzew zgryzowych (np. osika, wierzba) przeznaczonych do zgryzania z nich kory i gałązek przez zwierzynę płową. Dostarczanie zwierzętom pożywienia sprzyja nie tylko utrzymaniu ich miejscowej populacji, ale także pomaga leśnikom chronić młode pokolenie drzew przed zgryzieniem i spałowaniem.

 

                                                                                  Tekst:  Edward Orłowski

                                                                                  Zdjęcia: Grzegorz Petryk