Lista aktualności Lista aktualności

W Radoszycach rozegrano VI Zawody Drwali

W Radoszycach rozegrano VI Zawody Drwali - Operatorów Pilarek Komańcza 2016

W dniu 2 lipca 2016 r. (sobota) w ramach programu zapowiedzianych wydarzeń na tegorocznej lokalnej imprezie pod nazwą „Radoszyckie Źródełko – Spotkania przy granicy", na boisku sportowym w Radoszycach rozegrano VI Zawody Drwali-Operatorów Pilarek Komańcza 2016, zorganizowane przez Nadleśnictwo Komańcza. Duży wkład w przygotowanie imprezy włożyły także inne podmioty od lat kooperujące z nadleśnictwem, między innymi Z.U.H. SKASKI – Beata i Janusz Kowalscy w Nowym Łupkowie, firma transportowa KLAR – Dariusz Łach w Radoszycach oraz GOK w Komańczy. Oprócz głównych organizatorów sponsorami zawodów byli między innymi: Tech-Mot S. C. Kazimierz Wolan i Bartłomiej Błażowski autoryzowany przedstawiciel STIHL w Zagórzu, MAKITA Sp. z o. o regionalny koordynator sprzedaży - Zbigniew Kogut, Zakład Obsługi Leśnictwa TAGART w Tarnobrzegu, MOTIP DUPLI COLOR Artur Kurz Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane HUTA – Krzysztof Huta w Odrzechowej, ZUL Marek Łach w Radoszycach, ZUL Robert Lassota w Sieniawie, BOLTRAK – produkcja i handel wyrobami z drewna Bolesław Kułak w Czystogarbie i Gmina Wiśniowa.

Co roku poziom współzawodnictwa wzrasta, a zmagania w Radoszycach, były równocześnie eliminacjami do zawodów szczebla krajowego. Każdą regulaminową konkurencję prowadziło po kilku leśników z uprawnieniami sędziowskimi w tym zakresie, posługujących się precyzyjnym sprzętem pomiarowym. Leśnicy ci na co dzień pracują w RDLP w Krośnie, nadleśnictwach Komańcza, Lesko, Lutowiska i Zespole Szkół Leśnych w Lesku. Nad prawidłowym przebiegiem czuwał obserwujący zmagania przedstawiciel IALC Dariusz Raczkowski, delegowany z ramienia SPL w Gołuchowie.    

Niebywałe zainteresowanie po oddźwięku rozgrywek zawodów w latach ubiegłych, wymusiło na organizatorach przyjęcie ograniczonej liczby uczestników. Dodatkową pokusą do wzięcia udziału, było bogactwo cennych nagród, upominków i pięknych pucharów, o które postarali się organizatorzy i sponsorzy. Do rywalizacji na najlepszego operatora pilarki ostatecznie przystąpiło 10 zawodników, niektórzy z oddalonych części kraju. Wielu z nich to doświadczeni i zaprawieni „w boju" uczestnicy i laureaci zawodów krajowych i międzynarodowych. Najbardziej utytułowani to: Adam Wawrzak (w swojej kategorii wiekowej „Junior" (U24) jest mistrzem XVI Międzynarodowych Zawodów Drwali – Bobrowa 2015, medalistą Mistrzostw Polski Drwali – Rogów 2015, mistrzem Mistrzostw Polski Drwali – Gołuchów 2012, medalistą Mistrzostw Polski Drwali – Koszęcin 2014, drużynowym mistrzem XIII Zawodów Drwali – Niedźwiedź 2013),  Paweł Wesołowski (w kategorii wiekowej „Junior" (U24) jest mistrzem Mistrzostw Polski Drwali – Koszęcin 2014, drużynowym mistrzem XVIII Zawodów Drwali – Niedźwiedź 2013, medalistą Międzynarodowych Mistrzostw Drwali – Bobrowa 2012) i Tomasz Bilski (w kategorii „Senior" jest zwycięzcą V Zawodów Drwali Operatorów Pilarek – Komańcza 2015, medalistą XVI Międzynarodowych Zawodów Drwali – Bobrowa 2015). Operatorzy Adam Wawrzak i Tomasz Bilski to reprezentanci kadry narodowej na Mistrzostwa Świata Drwali, jakie odbędą się w Wiśle w dniach 8-11 września tego roku.

W zawodach prestiżowej rangi jak organizowane w Radoszycach, zgodnie z regulaminem IALC, o mistrzostwo rywalizuje się w pięciu konkurencjach:

  1. Wymiana piły łańcuchowej (łańcucha tnącego)
  2. Przerzynka kombinowana kłody na stojakach
  3. Przerzynka kłody na dokładność
  4. Ścinka drzewa (wkopanej dłużycy) i obalanie na cel
  5. Okrzesywanie z "gałęzi" (obcięcie kołków wbitych w otwory kłody)

Uczestnicy musieli wykazać się przede wszystkim posiadaniem kompletnego ubioru i wyposażenia w sprzęt wymagany do przeprowadzenia każdej z konkurencji. W trakcie współzawodnictwa o wysokiej lokacie decydowały prawidłowe reakcje i nawyki przy pracy pilarką, postępowanie w kolejnych etapach działania, spryt i profesjonalizm w wykonywaniu zadanych czynności, a także precyzja pracy. Za każdą nieprawidłowość w zachowaniu, niedokładność obróbki, złe wykonanie czynności oraz błędy popełnione w wyniku emocji i pośpiechu, przyznawane były punkty karne. Dużo pracy miał sędziowski zespół zadaniowy przeliczający i podsumowujący wyniki osiągnięte przez zawodników w trakcie rywalizacji. Końcowo po zakończeniu wszystkich konkurencji i podsumowaniu punktów okazało się, że ostatecznie z jednopunktową przewagą zwycięstwo w zawodach odniósł Adam Wawrzak z Brzeziny, wystawiony przez Nadleśnictwo Elbląg.

WYNIKI KOŃCOWE VI ZAWODÓW DRWALI Komańcza 2016

 
 

Miejsce

Nr start.

Zawodnik

Liczba punktów

 
 

1

8

Adam Wawrzak

1541

 

2

5

Wesołowski Paweł

1540

 

3

7

Mateusz Izdebski

1509

 

4

1

Tomasz Bilski

1509

 

5

4

Jakub Kowalski

1452

 

6

9

Bogusław Izdebski

1448

 

7

2

Andrzej Kraus

1423

 

8

11

Zbigniew Wacławski

1420

 

9

6

Dawid Kilian

1387

 

10

10

Mirosław Tchoryk

1248

 

Dodatkowe nagrody przypadły również zawodnikom najlepszym w każdej z pięciu konkurencji:                                                                                                                                

-  Wymiana piły łańcuchowej (łańcucha tnącego) - zwyciężył Paweł Wesołowski                         

-  Przerzynka kombinowana kłody na stojakach  - zwyciężył Andrzej Kraus                        

-  Przerzynka kłody na dokładność - zwyciężył Tomasz Bilski                                                    

-  Ścinka drzewa i obalanie na cel  - zwyciężył Adam Wawrzak                                                    

-  Okrzesywanie (obcięcie kołków wbitych w otwory kłody) - zwyciężył Jakub Kowalski. 

Niecodziennym widowiskiem były strażackie prezentacje prowadzania akcji ratownictwa drogowego z użyciem specjalistycznego sprzętu do wyciągania rannego ze zgniecionego wraku samochodu oraz służącego do szybkiego gaszenia płonącego pojazdu. Pokazy akcji ratowniczej w przypadku katastrofy drogowej przygotowały jednostki OSP Wiśniowa i OSP Komańcza.                                                                                               

Imprezie towarzyszyły przygotowane dla publiczności tyrolka i zjeżdżalnie dmuchane, a przy stoisku Lasów Państwowych: ekspozycja leśno-łowiecka oraz prowadzone przez edukatorów leśnych konkursy i gry dla dzieci:  konkurs plastyczny „Pamiętaj, że las to skarb dla nas", „koło wiedzy", zgaduj-zgadula „leśna skrzynia skarbów" i „wyścig po wiedzę przyrodniczą", rozpoznawanie drzew po ulistnionych gałązkach, rozpoznawanie tropów zwierząt odciśniętych na piasku oraz wiele zabaw zręcznościowych. Ku uciesze publiczności dorośli rozgrywali zawody sprawnościowe dla chętnych do wzięcia udziału w przerzynce kłody drewna piłą „moja-twoja", slalomie „drwala" z przeszkodami, konkursie „Szybki jak wiewiórka".

W trakcie zawodów na stoiskach wystawców pod namiotami, promowały się firmy handlujące sprzętem mechanicznym, narzędziami i wyposażeniem używanym do pracy w lesie. Duże powodzenie i ostateczny sukces organizacyjny przedsięwzięcia, to również zasługa prowadzącego Wojciecha Jankowskiego z Nadleśnictwa Lesko, świetnie radzącego sobie z konferansjerką. W jego relacji każde dramatyczne i humorystyczne wątki nie uszły uwadze, w sposób profesjonalny poprowadził całą imprezę. Momentami zbyt napiętą atmosferę kibicowania wśród publiczności, skutecznie studzili ochroniarze z agencji ochrony Impel Security z Rzeszowa.

                                                           Tekst:  Edward Orłowski                                                                                                     Zdjęcia:  Paweł Królikowski