Lista aktualności Lista aktualności

VIII Zawody Drwali – Operatorów Pilarek Komańcza 2018

W sobotę 5 maja 2018 r. w ramach plenerowej imprezy zwanej tajemniczo "Duszatyńskie Zwiezło", a w tym roku nawiązującej także do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Ojczyzny, rozegrano VIII Zawody Drwali - Operatorów Pilarek Komańcza 2018, zorganizowane w Duszatynie przez Nadleśnictwo Komańcza, ZAKŁAD USŁUGOWO - HANDLOWY "SKASKI" Beata Kowalska w Nowym Łupkowie i firmę KLAR Dariusz Łach w Radoszycach.

Oprócz głównych organizatorów sponsorami zawodów były firmy kooperujące z Nadleśnictwem Komańcza oraz oferujące wyposażenie do prac w lesie (odzież, sprzęt ręczny i mechaniczny itp.).  

Do rywalizacji na najlepszego operatora pilarki ostatecznie przystąpiło 19 zawodników. Poszczególne konkurencje prowadzili leśnicy z uprawnieniami sędziowskimi a nadzór nad prawidłowym ich przebiegiem pełnił obserwator z ramienia SPL w Gołuchowie - Dariusz Raczkowski. Zawody w Duszatynie były eliminacjami do zawodów szczebla krajowego, odbywały się zgodnie z regulaminem IALC. Zawodnicy rywalizowali w pięciu konkurencjach:


1.    Ścinka drzewa (wkopanej dłużycy) i obalanie na cel
2.    Wymiana piły łańcuchowej (łańcucha tnącego)
3.    Przerzynka kombinowana kłody na stojakach
4.    Przerzynka kłody na dokładność
5.    Okrzesywanie z "gałęzi" (obcięcie kołków wbitych w otwory kłody).

Lp.

Imię i Nazwisko

Punkty

1

Kamil Szarmach

1633

2

Robert Glazer

1624

3

Tomasz Bilski

1595

4

Tomasz Kowol

1565

5

Zbigniew Wacławski

1541

6

Marek Bagrowski

1530

7

Andrzej Kraus

1528

8

Piotr Oman

1526

9

Marcin Brewka

1499

10

Kowalski Jakub

1486

11

Izdebski Mateusz

1468

12

Sobolewski Zenon

1441

13

Berger Tobiasz

1399

14

Łuc Jan

1369

15

Kilian Dawid

1368

16

Romuald Aleksanderek

1358

17

Dominik Kazimierowski

1309

18

Zbigniew Piwko

1239

19

Krawiec Alicja

1156

 

Udekorowania zwycięzców i wręczenia cennych nagród dokonał Nadleśniczy Nadleśnictwa Komańcza Piotr Łański wraz przedstawicielami producentów pilarek firm STIHL i MAKITA.

Dodatkowo nagrodzono również zawodników najlepszych w każdej z pięciu konkurencji:
•    ścinka drzew - zwyciężył Robert Glazer,
•    wymiana piły łańcuchowej - zwyciężył Tomasz Bilski,
•    przerzynka kombinowana - zwyciężył Tomasz Bilski,
•    przerzynka na dokładność - zwyciężył Robert Glazer,
•    okrzesywanie - zwyciężył Kamil Szarmach.

Nadleśnictwo Komańcza jak co roku na swoim stoisku edukacyjnym przygotowało wiele niespodzianek dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W ramach proponowanych atrakcji znalazły się m. in.: konkurs plastyczny o lesie, koło fortuny sprawdzające wiedzę leśną uczestników, ekspozycja łowiecko-leśna, zabawa polegająca na zgadywaniu odciśniętych na piasku tropów zwierzyny leśnej, rozpoznawanie rodzimych gatunków drzew po pędach ulistnionych, ,,Leśna skrzynia skarbów" - konstrukcja, która pozwoliła odkrywać naturę poprzez dotyk. Ponad to można było sprawdzić swoją celność, rzucając np. szyszkami czy orzechami do specjalnie przygotowanego drzewa, zawierającego wiele dziupli.

W trakcie przerw w zmaganiach drwali, dla publiczności zorganizowano konkursy sprawnościowe: przerzynkę piłą ,,moja - twoja", a także wspinaczkę na pal drewniany osadzony w ziemi. Każda z konkurencji cieszyła się dużym zainteresowaniem, nie zabrakło także upominków i nagród ufundowanych przez Nadleśnictwo Komańcza i sponsorów.
Mocniejszych wrażeń uczestnikom imprezy dostarczyła tyrolka i pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków z OSP Wiśniowa.

Równolegle z toczącymi się zawodami drwali, odbywał się bieg półmaraton niepodległościowy ,,TROPEM ŻBIKA PO ZWIEZIONEJ GÓRZE" na dystansie 21 km 300 m, bieg ,,Duszatynek" o długości 5 km 725 m, zorganizowane przez Stowarzyszenie Sportowo - Rekreacyjne ,,Żbik - Komańcza" i Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy. W biegu niepodległościowym wzięło udział ponad 100 uczestników.  

W trakcie zawodów reklamowały się również firmy sprzedające sprzęt oraz narzędzia służące do pracy w lesie tj. MAKITA, STIHL. Prowadzącym Zawody Drwali był Wojciech Jankowski z Nadleśnictwa Lesko a relacje  prowadziła telewizja POLSAT. Nad bezpieczeństwem przebiegu imprezy czuwała firma Impel Security z Rzeszowa. Wspaniałą atrakcją było również oblegane stoisko z kuchnią myśliwską. Do darmowej degustacji przeznaczony był pieczony w całości dzik po królewsku i gulasz z dziczyzny. Sponsorem poczęstunku były Koła Łowieckie: KNIEJA Komańcza, ŚWISTAK Zagórz i JARZĄBEK Sanok.

                                                                                                                      Tekst:  Edward Orłowski

                                                                                                                       Zdjęcia: Paweł Królikowski