Lista aktualności Lista aktualności

Międzyszkolny konkurs wiedzy przyrodniczo-leśnej „Poznajmy las”

W dniu 17 listopada 2017 r. w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Komańcza przeprowadzono kolejną edycję finałowej rozgrywki konkursu wiedzy przyrodniczo-leśnej pod hasłem „Poznajmy las"

Konkurs został zorganizowany przez Nadleśnictwo Komańcza dla szkół z terenu Gminy Komańcza w ramach realizowanego „Programu edukacji leśnej społeczeństwa w 2017 roku". Jak zawsze corocznymi partnerami byli Zespół Szkół Leśnych w Lesku, Koło Zakładowe SITLiD przy Nadleśnictwie Komańcza, Koło Łowieckie „Knieja" w Komańczy i Koło Łowieckie „Świstak” w Zagórzu.                                                       

 Konkurs ogłoszony został już na początku roku szkolnego w dniu 01 września 2017 r. Zgodnie z regulaminem do 31 października b. r. w szkołach zostały przeprowadzone eliminacje wewnątrzszkolne, w wyniku których do II etapu międzyszkolnego można było zgłosić po 3 finalistów z każdej szkoły. Poszczególne konkurencje rozgrywki finałowej przeprowadzał powołany zespół sędziowski, dzieląc zgodnie z regulaminem uczestników na dwa poziomy: 

  1. poziom dla uczniów szkół podstawowych
  2. poziom dla uczniów klas gimnazjalnych

         Pierwszy etap rywalizacji polegał na udzieleniu trafnych odpowiedzi na pytania testowe, punktowanych za każde prawidłowe rozwiązanie. W drugim etapie należało wykazać się praktyczną umiejętnością prawidłowego rozpoznawania gatunków drzew i krzewów leśnych na podstawie wyglądu zasuszonych naturalnych okazów ulistnionych gałązek ze zbioru dendrologicznego, owoców, szyszek, nasion, próbek z przekrojami drewna.

         Poziom wiedzy leśnej i wykazane w trakcie konkursu wiadomości oceniono jako bardzo wysokie. Większość uczestników doskonale poradziła sobie zarówno z testem wiedzy i umiejętnością rozpoznawania próbek i okazów.

         Po zakończeniu rywalizacji i zsumowaniu zdobytych punktów konkursowy zespół sędziowski przyznał.

  1. w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – dla Ilony Janickiej – uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Wisłoku Wielkim

II miejsce – dla Kamila Milasza – ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Wisłoku Wielkim

III miejsce – dla Macieja Paducha – ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Łupkowie 

  1. w kategorii klas gimnazjalnych:   

I miejsce – dla Piotra Zielińskiego – ucznia Gimnazjum w Komańczy

II miejsce – dla Ewy Stankiewicz – uczennicy Publicznego Gimnazjum SPSK im. bł. Karoliny Kózki w Wisłoku Wielkim  

III miejsce – dla Łukasza Guśtaka – ucznia Gimnazjum w Komańczy.

             Laureatom wręczone zostały dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Nadleśnictwo Komańcza.

                                                                                                                             Tekst:  Edward  Orłowski

                                                                                                                              Zdjęcia: Piotr Trzaska